Trendy kolorystyczne w wykańczaniu wnętrz

Po latach panowania bieli i szarości, po wybuchu różowego złota i miedzi, przychodzi czas na nową erę – naturalnych, stonowanych, ale często też intensywnych barw. Jakie są trendy kolorystyczne w wykańczaniu wnętrz? Kod których farb będą uginały się półki w sklepach? Jakie dodatki będą królowały? Przekonajmy się!

 

Na początek kilka wskazówek

Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujesz, jaka barwa jest Twoją ulubioną i jaki odcień będzie przewodnim w Twoim mieszkaniu lub domu, pamiętaj – ważny jest umiar! Nawet jeśli uwielbiasz zieleń i zechcesz pomalować na taki kolor wszystkie ściany w salonie czy sypialni, postaw na meble i dodatki w neutralnych odcieniach.

Ta zasada działa też w drugą stronę – jeśli chcesz postawić na uniwersalny kolor ścian i mebli, aby móc co kilka sezonów odmieniać charakter wnętrz – możesz zdecydować się na intensywne dodatki.

Wybierz motyw przewodni, jaki będzie dominować we wnętrzach i konsekwentnie się go trzymaj. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podejmować decyzje zakupowe.

A teraz sprawdźmy, jakie trendy kolorystyczne będą dominować w nadchodzących miesiącach w aranżacji wnętrz.

Ciemne zielenie

Szlachetna, ciemna zieleń to bezsprzecznie jeden z najbardziej gorących trendów wnętrzarskich. Sypialnia pomalowana na taki kolor lub salon z zielonymi dodatkami przybliżają nas do natury. Taki kolor może sprawić, że we własnym domu poczujesz się, jak na łonie natury.

Szlachetna zieleń doskonale komponuje się z drewnem, korkiem czy motywami botanicznymi, a nawet z miedzią i złotem.

Orzech laskowy

Ciepłe, kremowe odcienie brązu i beżu chyba nigdy nie wyjdą z mody. To barwy uniwersalne, nadające pomieszczeniom przytulny charakter. Ponadto pasuje do nich wiele innych odcieni. Dzięki takim odcieniom można co kilka sezonów zmieniać dodatki i tym samym odmieniać charakter wnętrz.

Liliowa szarość

Mimo iż szarości i róże odchodzą do lamusa, to tak zwana liliowa szarość jest jednym z trendów w nadchodzących miesiącach. To ciepły, pastelowy ale nie zbyt cukierkowy i lukrowany odcień. Dzięki takim ścianom lub dodatkom sprawisz, że Twoje wnętrze będzie lekkie i romantyczne, ale też nie przesadzone i pasujące do różnych gustów – zarówno młodszych, jak i starszych domowników.

Błękit

Błękit w intensywnym lecz lekko przytłumionym wydaniu to odcień, którego z pewnością nie zabraknie zarówno w paletach farb jak i dodatkach. To kolor, który jest z jednej strony chłodny, a z drugiej przytulny, intensywny lecz nie męczący, zdecydowany ale pozostawiający szerokie możliwości aranżacyjne.

Jeśli boisz się, że pomieszczenie będzie zbyt smutne lub chłodne, postaw na dodatki w jasnych, ciepłych barwach.

Jakie inne kolory będą modne w nadchodzących sezonach? Między innymi jasna żółć, beż i pomarańcz w odcieniach moreli, kawa z mlekiem, jasna, mleczna czekolada oraz przygaszone pastele.