Podróż autostopem – co powinieneś ze sobą zabrać?

Planujesz swoją pierwszą podróż autostopem? Przygotuj się zatem na zupełnie nowe doświadczenia! Niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzić w tej sposób Polskę, czy może objechać świat dookoła, możemy zagwarantować Ci – autostop nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi sposobami podróżowania. Dlatego musisz solidnie się do niego przygotować. Jak? O tym opowiemy już za chwilę!

Czy wiesz, na co się piszesz?

Jeżeli do tej pory podróżowałeś jedynie w tradycyjny sposób – samolotem, pociągiem, czy autokarem, bardzo możliwe, że przyzwyczaiłeś się do komfortu. Przemieszczając się tego typu środkami transportu, wystarczy kupić bilet, stawić się w odpowiednim miejscu o wyznaczonym czasie i ruszyć w drogę. Podróżując autostopem nic nie będzie aż tak proste. Możliwe, że będziesz musiał długimi godzinami czekać na kierowcę, który zdecyduje się na to, by Cię ze sobą zabrać. Nie spodziewaj się jednak, że dotrzesz z nim wprost do celu – bardziej prawdopodobne, że tylko trochę się do niego zbliżysz.

Zadbaj o odpowiedni plecak

Zapomnij o pakowaniu się do walizki na kółkach. Jedynym słusznym bagażem autostopowicza jest plecak turystyczny. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na jego wygodę – w końcu będziesz musiał nosić go na plecach przez wiele godzin (a może nawet dni?). Plecak powinien być dobrze dopasowany do ciała, równomiernie rozkładać swój ciężar na plecach i ramionach. Jego poszczególne elementy nie powinny wbijać się w Twoje ciało czy obcierać skóry.

Wytrzymałość plecaka jest nie mniej ważna, niż jego wygoda. Wybierz model, który wykonany jest z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów – pamiętaj, że z Twoim bagażem nikt nie będzie obchodził się delikatnie. Cechą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest wodoodporność.

Rozmiar plecaka powinieneś dopasować do planowanej długości podróży. Nie wybieraj modelu większego niż potrzebujesz.

…i wyposażenie

W plecaku autostopowicza powinny znaleźć się:

  • latarka,
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • płaszcz przeciwdeszczowy,
  • scyzoryk (multitool),
  • akcesoria do szycia.

Zabierz namiot – nawet jeżeli nie planujesz biwaku

W podróży autostopem mogą przytrafiać się wielogodzinne przerwy. Możliwe, że kierowca wysadzi Cię na mało uczęszczanej drodze, w nocy, w deszczu lub innych niesprzyjających warunkach. Potrzebne będzie Ci wtedy miejsce, w którym będziesz mógł się schronić. 

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą niewielkiego, automatycznego namiotu. Aby go rozłożyć, wystarczy Ci kilka sekund. Możesz ustawić go w pobliżu drogi i schować się przed wiatrem, deszczem i chłodem.