Numizmatyka – stare monety jako prezent świąteczny i inwestycja

Planujesz zakup prezentów świątecznych dla bliskich? Skończyły Cię pomysły i szukasz czegoś wyjątkowego, czym zaskoczysz obdarowywane osoby? Postaw na nietypowy upominek świąteczny, który będzie nie tylko niezwykle interesujący, ale też może dać możliwość zarobku. Zaskakujące? A jednak! Zupełnie możliwe. O czym mowa? O starych monetach! Numizmatyka to świetna opcja na inwestowanie i możliwość zwiększenia majątku. Dowiedz się więcej na ten temat!

Dlaczego warto inwestować w numizmatykę?

Numizmatyka to bezpieczny sposób lokowania kapitału. Ten instrument pozwala w bezpieczny sposób powiększyć swój majątek. Jest to inwestycja długoterminowa, ale przy odrobinie wiedzy, opłacalna. Stare monety, pod warunkiem, że są przechowywane w odpowiedni sposób, regularnie czyszczone i zadbane, mogą być naprawdę cenne.

Numizmatyka – bezpieczny instrument inwestycyjny dla cierpliwych

Jak wspomnieliśmy, numizmatyka to inwestycja długoterminowa, czyli przeznaczona dla cierpliwych. Zdarza się bowiem, że moneta zyskuje na wartości dopiero po kilku latach. Warto jednak mieć na uwadze, że wartość monet może zwiększyć się nawet kilkukrotnie, w związku z tym zdecydowanie opłaca się czekać.

Warto w tym miejscu dodać, że w 1996 roku pierwszy raz w historii (ale zdecydowanie nie ostatni) sprzedano pojedynczą monetę za kwotę powyżej miliona dolarów amerykańskich. Oczywiście kupując monety na prezent świąteczny trudno oczekiwać, że zainwestujesz tak wysokie pieniądze, by po kilku lub kilkunastu latach obdarowana osoba zarobiła choć milion złotych, jednak nawet znacznie mniejsze kwoty mogą pozwolić znacznie zwiększyć zyski. A kto wie – może Twój bliski podzieli się z Tobą zarobkiem? 😉

Jakie momenty możesz nabyć?

Istnieją dwa rodzaje monet. Są nimi monety kolekcjonerskie i monety inwestycyjne (monety bulionowe). Te drugie są emitowane właśnie w celu lokowania w nich kapitału. Nie trafiają do powszechnego obiegu, a ich nakład jest często nieograniczony. Ich wartość zależy m.in. od ilości i rodzaju kruszcu, który znajduje się w monecie.

Monety kolekcjonerskie to takie, które (w większości przypadków) były wcześniej w obiegu, a ich nakład jest ograniczony. To, jaka jest wartość danej monety, uzależnione jest np. od liczby egzemplarzy, które pozostały, z jakiego kruszcu zostały wykonane i jakim zainteresowaniem się cieszą (jaki jest na nie popyt). Do monet kolekcjonerskich należą też monety okolicznościowe. Emituje się je np. z okazji ważnych wydarzeń czy jubileuszy.

Wskazówka! Zanim zdecydujesz się na inwestycję w monety, sprawdź dokładnie miejsce, z którego one pochodzą. Kupuj tylko u sprzedawców, którzy cieszą się zaufaniem i dobrą opinią. Zwracaj też uwagę na staż takiego miejsca – zwykle im dłużej utrzymuje się na rynku, tym prawdopodobieństwo, że działa uczciwie i rzetelnie, jest większe. Jeśli skorzystasz z usług zaufanego salonu, zainwestujesz kapitał w monety, które przyniosą Ci zyski.