Jak urządzić kącik do czytania?

Popołudnie lub wieczór spędzony z książką w ręku pozwala się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości i odpłynąć do zupełnie innego świata. Radość z czytania może podnieść tylko… przytulny, kameralny kącik czytelniczy. Jak urządzić takie miejsce? Nie musisz dysponować osobnym pomieszczeniem! Wystarczy że wydzielisz część pokoju dziennego czy odpowiednio zagospodarujesz przestrzeń w sypialni. Sprawdź, jak urządzić kącik do czytania ze snów!

Kącik do czytania

Kącik do czytania – gdzie go zlokalizować?

Jeśli nie masz gabinetu lub biblioteczki, w której mógłbyś się zamknąć i poczytać, możesz wydzielić kącik czytelniczy salonie czy sypialni. Kącik do czytania powinien być zlokalizowany w spokojnym miejscu – jeśli to możliwe, jak najdalej od drzwi.

Jeśli lubisz czytać w dzień, postaw na kącik czytelniczy przy oknie – dzięki temu zapewnisz sobie dopływ dziennego, naturalnego światła – najlepszego dla oczu.

Jeśli w okolicach okna nie masz wystarczająco dużo miejsca lub po prostu takie rozwiązanie Ci nie odpowiada, możesz ustawić wygodny fotel w rogu pokoju, np. przy regale z książkami albo we wnęce (jeśli Twój pokój ma kształt litery L).

Jaki mebel będzie najlepszy?

Aby zapewnić sobie wygodę i prawidłową postawę (a także ulżyć kręgosłupowi), możesz postawić na wygodny fotel z wyprofilowanym, wysokim oparciem lub zagłówkiem. Przyda Ci się także dostawiany podnóżek.

Innym rozwiązaniem jest fotel rozkładany, którego nachylenie możesz regulować w łatwy sposób. Tego typu meble mają wygodne zagłówki i wmontowane podnóżki.

Wygodnym i zdrowym dla kręgosłupa rozwiązaniem są też szezlongi, czyli kanapy w kształcie wydłużonego fotela, umożliwiające odpoczynek w pozycji półleżącej.

Jeśli natomiast cenisz sobie klasykę i meble vintage lub antyki (banknocik.com.pl) możesz postawić na drewniany, wyłożony miękką tapicerką, fotel bujany.

Oświetlenie w kąciku do czytania

Jest to niezwykle ważny element. Odpowiednie oświetlenie nie tylko może stworzyć kameralny, intymny nastrój, ale także zapewnić Ci komfort i odpowiednie warunki dla Twoich oczu.

Postaw na oświetlenie skierowane z boku lub zza fotela, na którym będziesz siedzieć. Światło powinno być jasne, ale zarazem ciepłe – tak, aby nie wpływało negatywnie na Twoje oczy. Korzystnym rozwiązaniem będzie możliwość regulacji kąta nachylenia światła oraz jego intensywności.

Możesz postawić też na dodatkowe źródła światła, takie jak girlandy z żarówek czy lampki choinkowe, a także świeczki.

Dodatkowe elementy wyposażenia

W swoim kąciku czytelniczym ustaw nawet niewielki stolik, na którym będziesz mógł położyć książkę lub postawić kubek z gorącą herbatą, kawą czy czekoladą.

Przytulną atmosferę zapewnią też dodatkowe poduszki czy koce, którymi będziesz mógł otulić się w chłodne, jesienne i zimowe wieczory.