Dobra zabawa i edukacja w jednym – ekologiczne zabawki z drewna

Na wiele lat zabawki z drewna odeszły cień, ustępując miejsca zabawkom plastikowym. Dziś rośnie jednak zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska, a oczy wielu z nas kierują się z powrotem na drewno. Trudno się dziwić! Zabawki z drewna dają ogrom możliwości do nauki i zabawy, rozwijają wyobraźnię, a do tego są przyjazne dla naszej planety. Warto więc uczyć dziecko poszanowania dla natury. Sprawdź, na jakie zabawki (te oczywiste i mniej oczywiste) możesz postawić.

Drewniane pieczątki do zabawy i nauki

Pieczątka do zabawy? Tak! To doskonały pomysł na zabawę, naukę i motywację dzieci! Jak z nich korzystać? Oto kilka podpowiedzi:

  • Ekslibris dla najmłodszych – ekslibris to rodzaj pieczątki, który służy do znakowania książek. Dzięki stemplowi, który zawiera inicjały, imię i nazwisko, symbol czy nazwę miejsca (np. biblioteki), można oznaczać przynależność woluminów do danego księgozbioru. Drewniane pieczątki mogą służyć, jako ekslibris dla maluchów. Wystarczy na gumce stemplującej zawrzeć np. imię dziecka (może być wzbogacony o wybrany wzór), wykorzystać kolorowy tusz i gotowe! Dziecko może oznaczać swoje książki czy kolorowanki i uczyć się tym samym szacunku dla książek. Jeśli chcesz dodatkowo sprawić, że dziecko będzie odkładało książeczki na wskazaną półkę, możesz ozdobić ją napisem, np. biblioteczka Jasia, książki Zuzi.
  • Pieczątki edukacyjne – uśmiechnięte buźki, słonka, misie czy inne wzory lubiane przez dziecko, możesz stawiać na kartce powieszonej na lodówce lub w zeszycie. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy docenisz trud dziecka włożony w wykonanie zadania.
  • Pieczątki-kolorowanki – drewniane stemple o dużych rozmiarach płytek stemplujących możesz wykorzystać jako kolorowankę. Wystarczy zamówić pieczątkę online, wgrać własny projekt lub skorzystać z gotowych wzorów i zamówić stempel do domu. Takie pieczątki-kolorowanki sprawdzają się doskonale w dużych rodzinach, przedszkolach czy na świetlicach.
  • Zabawa w lekarza (lub inny zawód) – dzięki drewnianym stemplom dla dzieci, możesz uczyć malucha specyfiki wybranych zawodów. Taka zabawa rozbudza wyobraźnię i pobudza kreatywność.

Co jeszcze? Zamów pieczątki online w różnych rozmiarach i kształtach, z kolorowymi tuszami i pozwól dziecku puścić wodze fantazji!

Drewniane pchacze – chodziki

Drewniane pchacze to coś więcej niż zwykła zabawka. Dzięki takiemu chodzikowi dziecko z jednej strony może uczyć się umiejętności chodzenia, z drugiej może rozwijać zdolności manualne, koordynacji ruchowej, rozpoznawania kolorów, kształtów czy cyfr.

Drewniane pchacze są często wyposażone w elementy, takie jak:

  • Mała skrzynka na zabawki,
  • Liczydło,
  • Drewniane klocki w różnych kolorach i kształtach,
  • Zegar z obracającymi się wskazówkami,
  • Labirynt ze zwierzętami,
  • Pętla motoryczna z koralikami.

Klocki dla dzieci z drewna

Drewniane klocki nie przypominają już dzisiaj klocków sprzed kilkudziesięciu lat. Z powodzeniem mogą zastąpić klocki plastikowe. Z drewnianych klocków w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach dziecko może zbudować zamek, zagrodę dla zwierząt, a nawet miasto. Aby urozmaicić zabawę, możesz uzupełnić klocki np. o drewniane figurki zwierząt czy ludzi.