Co zrobić z nietrafionymi prezentami gwiazdowymi

Prawdopodobnie każdy z nas dostał kiedyś prezent, który nie trafił w nasze gusta. Co zrobić w takiej sytuacji? Przyjąć prezent i udawać, że pomysł był trafiony? Poprosić o paragon, by wymienić go na inny przedmiot czy rozmiar? A może grzecznie ale stanowczo odmówić przyjęcia upominku? Sposobów jest kilka, a my przedstawiamy niektóre z nich.

Z jakimi prezentami łatwo spudłować?

Pod choinkę często dostajemy np. perfumy, kosmetyki, ubrania, kubki, artykuły spożywcze, a nawet bieliznę. Z jednej strony są to świąteczne klasyki, z drugiej trafienie w gusta obdarowywanej osoby wymaga sporej wiedzy na jej temat. Można przecież sprezentować perfumy, które nie pasują do danej osoby, podarować kosmetyk, na który bliska osoba jest uczulona, nie trafić z rozmiarem czy dać coś, co obdarowywany lub obdarowywana już posiada albo czego ma nawet za dużo (kolejny kubek).

Aby uniknąć podobnych pomyłek, warto podpytać bliską osobę, co chciałaby dostać, albo zaangażować do tego osobę trzecią. Możesz dowiedzieć się też jak najwięcej o zainteresowaniach i potrzebach Twoich bliskich, by na tej podstawie dopasować upominek. Warto zachować czujność i słuchać, czy ktoś z Twoich bliskich nie wysyła Ci sygnałów, że o czymś marzy lub czegoś potrzebuje.

A co zrobić z rzeczami, które sami dostajemy, a które nie są nam potrzebne lub nam się nie podobają? Sprawdźmy!

Oddaj innym

Przede wszystkim możesz przekazać prezent dalej, pod warunkiem, że masz pewność, iż trafi on w gust kogoś innego. Nie przekazuj „kukułczego jaja” tylko dlatego, że chcesz się go pozbyć.

Możesz też wystawić przedmiot na aukcję charytatywną i przeznaczyć środki z jego sprzedaży na szczytne cele, albo oddać przedmiot prosto do potrzebujących. Ubrania czy kosmetyki możesz oddać np. do domu samotnej matki lub przytułku dla bezdomnych, a książki dla dzieci i inne zabawki do domu dziecka, szkoły czy przedszkola,. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rzecz, która już została wyprodukowana i zakupiona, nie trafi do śmieci, a przeciwnie – sprawi komuś radość.

Możesz oczywiście sprzedać przedmiot, a pieniądze przeznaczyć na zakup potrzebnej Ci rzeczy.

Porozmawiaj z darczyńcą

Możesz też porozmawiać z osobą, od której dostałeś prezent. W delikatny sposób powiedz, że prezent Ci nie odpowiada i nie będziesz z niego korzystać. Być może przyda się komuś innemu, a może możliwa będzie jego wymiana lub zwrot? Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć szczerze, że nie będziesz korzystać z prezentu, niż przynieść do domu przedmiot, który będzie zabierać Twoją przestrzeń i się kurzyć. Ponadto, jeśli dasz darczyńcy sygnał, że prezent Ci się podoba, istnieje szansa, że za rok otrzymasz coś podobnego.

Podziękuj więc grzecznie i szczerze za starania, powiedz, że je doceniasz, że pomyłki się zdarzają i że chętnie wymienisz przedmiot na inny, jeśli to możliwe. A w przyszłym roku możesz przygotować listę prezentów, które chętnie dostaniesz. 😊