10 muzeów, które może zwiedzać, nie wychodząc z domu 

Słynne polskie i światowe muzea na wyciągnięcie ręki i bez wychodzenia z domu? Tak! To jak najbardziej możliwe. Teraz możesz odwiedzić miejsca takie jak Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, British Museum w Londynie, Luwr w Paryżu, a także Zamek Królewski w Warszawie czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Sprawdź, które miejsca możesz zwiedzać przy pomocy komputera czy smartfona oraz Internetu.

British Museum w Londynie

Jedno z najsłynniejszych muzeów w Wielkiej Brytanii i jedno z największych muzeów historii starożytnej na świecie. Teraz możesz zwiedzać je wirtualnie. Wystarczy wejść na tę stronę: bitishmuseum.withgoogle.com i zacząć podróż przez wieki i kontynenty. Czekają tam na Ciebie setki przeróżnych, pasjonujących artefaktów.

Galeria Uffizi we Florencji

Galeria Uffizi to jedno z najstarszych muzeów w Europie. Znajdziesz tu kolekcję dzieł rodziny de’Medicis – jednego z najsłynniejszych rodów w całych Włoszech. Na uwagę zasługują zarówno zgromadzone dzieła, jak i samo wnętrze galerii. Zostało ono zaprojektowane w 1560 roku przez Giorgio Vasariego. Teraz możesz je zwiedzać dzięki Google Street View. Możesz wejść na tę stronę i przyjrzeć się samym dziełom oraz poczytać ciekawe informacje lub zajrzeć od razu do wnętrza.

Luwr w Paryżu

Tego miejsca chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Muzeum sztuki w Paryżu to jedno z największych muzeów i najczęściej odwiedzany obiekt tego typu na świecie. Teraz możesz odbyć wirtualną wycieczkę po wybranych wystawach i podziwiać najsłynniejsze, światowe dzieła sztuki. Wystarczy, że wejdziesz na tę stronę: www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

Muzeum Salvadora Dalí w Figueres

Figueres to miejscowość, w której urodził się i zmarł słynny kataloński malarz, Salvador Sali. Właśnie w tej miejscowości znajduje się Teatro-Museu Dalí de Figueres, które jest najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki w Hiszpanii (obok muzeum Prado w Madrycie). Zostało zaprojektowane przez samego artystę i gromadzi ponad 360 prac, czyli aż 1/3 ze wszystkich dzieł Dalego. Teraz możesz odwiedzić to wyjątkowe miejsce i zwiedzać je, jak nigdy wcześniej:  www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/.

Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie

Waszyngton, stolica Stanów Zjednoczonych, to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników muzeów. Większość z nich jest bowiem darmowa dla odwiedzających, a niektóre z nich możesz zwiedzać, nie wychodząc z domu.

Jednym z miejsc, które możesz zwiedzić podczas wirtualnego spaceru, jest Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, w którym znajduje się… 125 milionów eksponatów! Część z nich możesz zobaczyć na stronie: naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour.

National Gallery of Art w Waszyngtonie

Galeria Sztuki w Waszyngtonie została założona przez Kongres Stanów Zjednoczonych, a w jej zbiorach znajdują się dzieła przekazane przez prywatnych kolekcjonerów. Teraz możesz zwiedzić to słynne miejsce, siedząc na kanapie. Do wyboru masz ekspozycję dotyczącą mody z lat 1740-1895 oraz ekspozycję z pracami Johannesa Vermeera – holenderskiego malarza barokowego.

Wnętrza możesz zwiedzać dzięki usłudze Google Street View tutaj.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Rodzime instytucje nie pozostają w tyle za światowymi muzeami czy galeriami. Jednym z miejsc, które możesz odwiedzić, nie wychodząc z domu, jest „Kopalnia Soli” w Wieliczce. Aby zejść do podziemi, zacznij tu: www.ai360.pl/panoramy/279.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski to wizytówka warszawskiej Starówki. Ta barokowo-klasycystyczna budowla została zniszczona w 1944 roku i dobudowana w latach 1971-1984. Już teraz możesz odbyć wirtualny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie i podziwiaj zapierające dech w piersiach, pełne przepychu wnętrza. Wystarczy, że wejdziesz na tę stronę: www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

Zamek Królewski Wawel w Krakowie

Na stronie http://3d.wawel.krakow.pl znajdziesz prezentację, dzięki której przyjrzysz się z bliska wnętrzom zamku, a także zobaczysz cały kompleks z lotu ptaka. Zdecydowanie warto odwiedzić tę stronę niezależnie od tego, czy wizytę na Wawelu masz już za sobą, czy jeszcze nie odwiedziłeś tego historycznego miejsca.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Zostało otwarte 31 lipca 2004 roku i od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością zwiedzających – nie tylko z Polski, ale i ze świata. Zwiedzając to miejsce pełne wspomnień, nie skorzystasz może z walorów interaktywnych, nie usłyszysz dźwięków, nie obejrzysz filmów, ale z pewnością nabierzesz ochoty, by pojawić się tam osobiście. Wirtualny spacer możesz odbyć na tej stronie: www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html.

A teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć Ci udanego zwiedzania!